Įspūdžiai iš Briuselio komiksų festivalio

Didžiausia Briuselio komiksų festivalio problema buvo ta, kad negalėjau festivalio parsisiųsti į Lietuvą. Nei tvarkingai supakuoto, nei su pradraskyta dėže ir žymėmis, jog paketas buvo įkritęs į balą bei neva abejingai švilpaujančiu paštininku, vengiančiu akių kontakto, perdėtai nustembančiu, paklausus, kodėl dėžė šlapia. Komiksų knygas kažkaip galiu gauti, komiksus internete visada turiu, interviu, vaizdo įrašus su įdomiais autoriais taip pat, o į festivalį reikia nuvykti pačiai.


Komiksų entuziastų, sutikusių keliauti kartu, neradau, tad rugsėjį į festivalį nuvykau su broliu, kuris ne itin domisi komiksais. Paaiškėjo, kad tai puiki kompanija, įpareigojanti mane ne pradėti fanatiškai garbinti viską iš eilės aplink, kas tik turi komiksų bruožų, o atsirinkti. Efektas panašus, kaip diskutuojant ateistui ir krikščioniui, kai pastarasis turi rasti argumentų, kodėl vienas ar kitas dalykas yra tikras. Arba – panašiai kaip šiuolaikinio meno gerbėjui, nuėjusiam į ŠMC Baltijos trienalę, ir jį lydinčiam žmogui, kuris toje „instaliacijoje“ mato paprasčiausią garažą, o meno gerbėjui belieka pagrįsti, kodėl čia menas, o gal visgi tik imitacija. Briuselio komiksų festivalyje atsiskleidė tikrai nemaža komiksų visata, ir ne visos jos kertelės buvo vertos susižavėjimo.

 Vaikystėje rinkau Smurfų figūrėles iš "Kinderių", ir kas galėjo pasakyti, kad vieną dieną mūsų su Smurfu ūgių santykis apsivers aukštielnikai?

Vaikystėje rinkau Smurfų figūrėles iš "Kinderių", ir kas galėjo pasakyti, kad vieną dieną mūsų su Smurfu ūgių santykis apsivers aukštielnikai?

Programa

Festivalis vyko vieną rugsėjo savaitgalį, komiksai okupavo gražų parką greta karališkų rūmų ir imperatoriškų aikščių. Aš asmeniškai manau, kad tik taip ir reikia rengti komiksų festivalius – tarp karalysčių, prabangiausiose miesto vietose, grojant serafimų arfoms, šokant menuetus, vidurnaktį raudonuoju kilimu įnešant šventąjį Gralį, aplink surengiant deimantų konfeti, o prieš aušrą ką nors paaukojant Betmeno ženklui danguje. Brolis skeptiškai pamojuotų po nosimi man mėlyna smurfo koja ir primintų, kad visas Briuselis prabangus, todėl ir festivalis neišvengiamai atsidūrė gerbtinoje aplinkoje. Joje šįmet festivalio programa susidėjo iš teorinių paskaitų, piešimo varžybų, performansų, balionų eisenos, Tin Tino ralio, persirengimo cosplay konkurso, vakarinių filmų, knygų turgaus ir dar vienos kitos pramogos.

Paskaitos: apie crowdfunding ir komiksų situaciją kitose Rytų Europos šalyse


Iš paskaitų labai tikėjausi tokio gilaus pjūvio, aiškinantis komiksų sudėtį, jų poveikį, veikimą laike, jų raiškos ypatybes, įvairius socialinius tyrimus. Daugiau tokių temų, kurios nebūtų pačios pirmos, kurias iškart randi, vos tik pradedi kažką skaityti apie komiksus. Deja, paviršiumi praslydo paskaitos apie komiksų istoriją, keli knygų pristatymai. Net ir tos paskaitos, kurios patiko labiausiai, labai giliai nepjovė. Visai įdomi paskaita apie komiksų crowdfunding (minios rėmimą leidybai), pristatant tokio finansavimo platformą „Sandawe“ . Deja, pastaroji nėra pats geriausias tokio finansavimo būdo pavyzdys, bet nesiplėsiu, nes turbūt vėliau parengsiu įrašą, plačiau aptariantį pasaulyje populiarius komiksų leidybos crowdfunding reiškinius.

Įdomus buvo komiksų autorių iš skirtingų Rytų Europos bloko šalių prisistatymas. Rumunijos, Latvijos, Estijos, Lenkijos, Ukrainos atstovai papasakojo, kokie komiksai vyravo sovietmečiu ir kokie vėliau. Beveik visose šalyse, pasirodo, sovietmečiu komiksai buvo gana populiari politinės propagandos priemonė. Buvo kuriamos serijos apie vaikų – pionierių nuotykius, kitokie serijiniai ir trumpi Sovietų Sąjungą propaguojantys komiksai. Kiek žinau, Lietuvoje tokių dalykų nebuvo, nes paršiukas Čiukas apie Staliną nieko nepasakojo. Po Nepriklausomybės atgavimo, gana gausiai ir skirtingai komiksai pradėti kurti Lenkijoje. Estai nusprendė, kad kiekvienas laikraštis ir žurnalas privalo turėti savo komiksų skiltis, tad iš pradžių komiksų kūrėjų netgi labai trūko – vadinasi, jų reikėjo papildomai apmokyti, o taip atsirado ir ta komiksų tradicija, kuri ir dabar ten leidžia užauginti gražiausius margų komiksų knygų vaisius. Latvija, Rumunija, Ukraina gyvena panašiomis realijomis kaip ir mes Lietuvoje, kai komiksai yra kartais vis gaivinami kokių nors nepriklausomų autorių ar jų grupių, tačiau šis reiškinys nėra labai paplitęs.

 Prie Briuselio Katedros langų vitražų puikiai dera ir komiksai apie šventus dalykus (žmonės nuotraukoje - ne mes).

Prie Briuselio Katedros langų vitražų puikiai dera ir komiksai apie šventus dalykus (žmonės nuotraukoje - ne mes).

Knygų turgus


Paviljonuose buvo daug klasikinių belgiškų ir prancūziškų komiksų knygų, kurių formatas paprastai siekia A4. Daug spalvotų, panašių į vaikiškus, labai daug seksualizuotos fantastikos (kaip tik ją ir nusitaikė pirkti mano brolis, tam, kad turėtų įrodymų, kad net ir tokių dalykų būna). Labiausiai man patiko Šiaurės šalių komiksų paviljonas, kur nesikartojo nei vaizdai, nei siužetai, knygos atrodė gražios ir su svaresniu turiniu. Kainos išparduodamų knygų siekė 3 – 15 eurų, o naujos pristatomos knygos kainavo apie 15 - 30 eurų. Nusipirkau Tin Tiną, nes pagaliau reikia turėti savo.

 Pilnos bananų dėžės ne bananų, o komiksų.

Pilnos bananų dėžės ne bananų, o komiksų.

 Populiarūs herojiniai komiksai. Manau, puikiai greta derėtų ir mūsų su Migle "10 litų" apie Darių ir Girėną.

Populiarūs herojiniai komiksai. Manau, puikiai greta derėtų ir mūsų su Migle "10 litų" apie Darių ir Girėną.

 Panašaus turinio knygų aptikome daug. Mes nesuprantame teksto, todėl negalime nei teisinti, nei smerkti to, kas pavaizduota.

Panašaus turinio knygų aptikome daug. Mes nesuprantame teksto, todėl negalime nei teisinti, nei smerkti to, kas pavaizduota.

 Pirkau už 5 eurus.

Pirkau už 5 eurus.

Ekranizacijos ir performansai


Kaip minėjau, vyko komiksų performansai, vakarais per lietų lauko ekrane rodė animacijas pagal komiksus. Labiausiai laukiau Balionų eisenos, nes didelis formatas man, kaip ir kiekvienam gyvūnui, daro įspūdį.

 Balionų eisena. Dinozauras aukštai pakelta galva išsklaido debesis.

Balionų eisena. Dinozauras aukštai pakelta galva išsklaido debesis.

 Balionų eisena. Supermenas skrieja pavojingai arti žemės.

Balionų eisena. Supermenas skrieja pavojingai arti žemės.

Groja ne smurfų orkestras. Kas jie? Buvau radusi knygą su jų atvaizdu, bet nenusifotografavau ir pamiršau.

Komiksų muziejus


Aplankėme ir komiksų muziejų, veikiantį visus metus. Nors jis save vadina Europos komiksų muziejumi, tačiau akivaizdu, kad, kaip ir visame pasaulyje, komiksų istoriją kiekviena šalis pradeda rašyti nuo savęs. Taigi, čia buvo panašiau į Belgijos komiksų muziejų. Tiesa, kaip tokioje bagotoje šalyje, muziejus pasirodė šiek tiek apleistas.

 Komiksų muziejuje visas kambarys paskirtas Pieter De Poortere personažui Boerke. Man labai patiko komiksai su juo ir netgi paveikslai, kur įtapytas Boerke. Komiksų galima rasti:  http://www.boerke.be/

Komiksų muziejuje visas kambarys paskirtas Pieter De Poortere personažui Boerke. Man labai patiko komiksai su juo ir netgi paveikslai, kur įtapytas Boerke. Komiksų galima rasti: http://www.boerke.be/

Atgal namo


Galiausiai turiu pasakyti, kad nors tai buvo įdomi kelionė, nors smalsu pavartyti tuos didelius spalvotus beveik vaikiškus ar beveik pornografinius komiksus, pamojuoti pro šalį dangumi plaukiančiam milžiniškam Supermenui ir apsikabinti su Star Warsais, kurie nežinau, ką čia veikė, bet man komiksai yra visai ne tai, kas čia vyko. Man, kaip kokiai literatūros davatkai, svarbiausia, kad pats turinys komiksuose būtų įtraukiantis ir suteikiantis daug daugiau išgyvenimų, nei vėliau atsirandanti atributika (balionai, pakabukai ir plakatai). Bet pamatyti tokią komiksų visumą, aišku, yra įdomu. Visgi, jei pati rengčiau komiksų festivalį, bent jau paskaitoms norėčiau suteikti daugiau gilaus turinio.


P.S. Kitą dieną vyko šaunus Europos pieno gamintojų, karvių augintojų protestas, kur traktorių minios užbarikadavo visą miesto centrą, kažkas degino mėšlą, pilstė pieną ant Parlamento grindinio, sprogdino bombaškes. Daug vizualinio įspūdžio – nutarėme tai traktuoti kaip Balionų eisenos dūzgę.

 Traktoriai taip pat nori parado.

Traktoriai taip pat nori parado.